Ece Hanım Haklı mı?

Ece Üner, haber bülteninde fırsatçılardan bahsetmiş ve ahlak dersi vermişti. Tartışma konusu oldu Ece Hanım’ın sözleri. Ben de kendi fikirlerimi yazıyorum; takdir sizindir.

Haksızlık, fırsatçılık, yolsuzluk, rüşvetçilik eden; iftira ve gıybet edip kişilerin ayıp ve kusurlarını araştıran herkes Müslüman olmadığı gibi; haksızlığa göz yummayan, güvenilir olan, gereksiz şiddete başvurmadan iletişim kuran, tabiatı gözeten, yeniliklerle ve eğitimle meşgul olan, rasyonel açıklama ve planlarla hareket eden herkes de gayrimüslim değildir.

Ece Hanım’a birkaç soru:

• Niçin bir Müslüman iyi bir iş yapınca da “Ahlak İslam’ın esasıdır. Müslüman olduğunu iddia edenler ve Müslümanları eleştirenler, işte bu kişiyi örnek alsınlar.” demiyor? En başta, hiçbir lafının sözünün olmadığını söylediği namuslu esnafın Müslüman olduğunu neden ifade etmiyor? Ece Hanım fırsatçılara namuslu “Müslüman” esnafı örnek gösterseydi ya!

• Fahiş fiyatlara satış yapanların Müslüman olduğundan ve Müslümanların bunu kınamadığından nasıl emin oluyor? Bu fırsatçılar Türkiye’deki Müslümanların ne kadarını oluşturuyor? Onlara İslam ne kadar yeterli ve doğru öğretiliyor?

• Müslüman olmasına rağmen ahlak dışı işler yapanları eleştiren Ece Hanım’ı da biz Müslüman olmasına rağmen namaz kılmadığı için eleştirelim mi?

Ahmet Hakan’ın sıraladığı şeylere bir ekleme de ben yapıyorum: Müslüman; dünyada sahip olunanlarca kendisinden aşağıda olanları, takvaca kendisinden üstte olanları düşünür.

Enes DENİZ

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s